top of page

PARODONTOLÓGIA

Mivel foglalkozik a parodontológia?

A parodontológia a fogászat azon szakterülete, amely a fogágybetegségek megelőzésével, diagnosztikájával és kezelésével foglalkozik. Az egyik leggyakoribb, krónikus formája az ún. parodontitis – közismert nevén fogínysorvadás–, amely a fogakat körülvevő szövetek bakteriális eredetű, gyulladásos megbetegedése.

Mi is az a fogágy?

A fogágy a fogat körülvevő és rögzítő szövetek együttese, amely magában foglalja az ínyt, a foggyökér cementrétegét, a fogat a csonthoz rögzítő kollagén rostokat, valamint az állcsontot. Ha ezeket a szöveteket tartós gyulladás éri, a fog megtámasztása fokozatosan gyengül, ami végső soron a fogak meglazulásához és elvesztéséhez vezethet – gyakran minimális tünetek mellett.

A betegség kialakulása – a gingivitistől a parodontitisig

A folyamat általában ínygyulladással (gingivitis) kezdődik: az íny vörössé, duzzadttá válik, és fogmosás vagy nyomás hatására vérezhet. Ezt a kezdeti állapotot megfelelő szájhigiénével és rendszeres fogkőeltávolítással még jól lehet kezelni. Ha azonban nem történik időben beavatkozás, a gyulladás krónikussá válik, és átterjed a mélyebb szövetekre – kialakul a fogágybetegség.

Ekkor az íny a fog felszínéről fokozatosan visszahúzódik, és egyre mélyülő tasakok keletkeznek, amelyek ideális környezetet biztosítanak az oxigénhiányos, agresszív baktériumok elszaporodásához. A fertőzés következtében a csont és a kötőszövetek folyamatosan pusztulnak, amit a páciens sokáig alig érzékel.

A kezeletlen fogágybetegség nemcsak a fogak meglazulásához, hanem elvándorlásukhoz is vezethet, mivel a gyulladás miatt meggyengült csontállomány nem tud ellenállni a rágóerőknek. A statisztikák szerint a parodontitis a felnőttkori fogvesztés vezető oka világszerte.

Megelőzés és kezelés

A parodontológiai kezelések célja a gyulladás megszüntetése és a fogágy stabilizálása. A rendszeres ultrahangos fogkőeltávolítás, a professzionális tisztítás, a szájhigiénés tanácsadás és szükség esetén a mélytisztító, zárt (nem sebészi) vagy nyitott kürett regeneratív (sebészi) kezelések kulcsfontosságúak a betegség kontrollálásában.

A fogágybetegség tünetei

Korai státiumban észlelhető tünetek:

  • az ínyvérzés

  • fokozott fogkőképződés

  • kellemetlen szájszag/lehelet

  • kezelés nélkül a csont is gyulladásba kerül a fogak meglazulnak

A fogágybetegséget kialakulásáért a szájban megtalálható baktériumok megváltozott összetétele felelős. Meghatározott kórokozó fajok felszaporodása okozza. Ezek az agresszív baktériumok forrása jellemzően az eltávolítatlan lepedék, fogkő. A nem megfelelő fogmosási technika vagy a fogmosás részleges vagy teljes hiánya, illetve a plakk eltávolítását megnehezítő nem megfelelően kialakított (elálló) tömés- és koronaszélek okozhatják. 

Fogágybetegséget súlyosbító tényezők

Számos súlyosbító tényező létezik, melyek figyelembevételére van szükség a fogágybetegségek kezelése során. Ezek gátolják a gyógyulást és vagy a betegség újbóli kialakulását okozzák.

Rossz szájhigiénia

  • Nem megfelelő technikával, gyakorisággal, eszközökkel végzett szájápolás szerepe

 

Dohányzás

  • A dohányzás gátolja az immunrendszeri védekezést

  • A dohányfüst miatt károsodik az íny vérkeringése

 

Örökletes tényezők

  • Csökkent immunrendszeri védekezés

  • A szájüreg családi környezet által kialakított összetétele

 

Hormonális változások

  • Serdülőkor és terhesség alatt fokozódhatnak a gyulladásos tünetek

 

Általános szervezeti tényezők

  • Cukorbetegség, immunhiányos állapotok súlyosbító szerepe

 

Gyógyszerszedés

  • Egyes gyógyszerfajták szedése ínyduzzanatot okozhat

  • Néhány csontritkulásra szedett gyógyszer hátráltathatja a sebgyógyulást

A fogágybetegség megelőzése és kezelése

Az optimális szájhigiénia fenntartása és az egészséges életmód elengedhetetlen a megelőzéshez.

Fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, valamint a rendszeresen végzett dentálhigiéniai kezelések (fogtisztítás, fogkő eltávolítás, tanácsadás).

A már kialakult fogágybetegség megállításához a fogat, az ínyt, a csontot és a fog íny alatti felszínét is meg kell tisztítanunk a gyulladástól. Ezt a beavatkozást hívjuk parodontológiai küretnek. A fogágbetegség súlyosságától függően végzünk zárt vagy nyitott küretet.

EMS irányított biofilm terápia (GBT)

A rendszeres EMS terápia célja a fogágybetegség kialakulásának a megelőzése. A megelőzésnek része a rendszeresen évente legalább 1x EMS fogkő eltávolítás.

A dentális plakk egy biofilm, mely a szájüregben található kemény felszíneken alakul ki, mint a fogak, implantátumok és protézisek. Elsősorban baktériumokat, levált hámsejteket, fehérjéket, szénhidrátokat tartalmaz. Az orális biofilm a fogszuvasodás, a parodontális és periimplantáris fertőzések fő etiológiai tényezője.

 

A dentális plakk ásványi anyagokat megkötve fogkővé alakul, mely további problémákat okoz.

Ezért a dentális plakk és fogkőeltávolítás kiemelt fontosságú az egészséges szájüreg fenntartásához és a fogágybetegség megelőzéséhez.

Az irányított biofilm terápia (Guided Biofilm Terápia) a fogászati biofilm kezelésének professzionális megoldása a legmodernebb AIRFLOW®, PERIOFLOW® (fogkő eltávolítás homokfúvással) és PIEZON® (Speciális ultrahangos fogkő eltávolítás) technológiák alkalmazásával.

A kezelés a legkevésbé invazív módon, a legmagasabb szintű kényelem, biztonság és hatékonyság mellett történik.

A Guided Biofilm Terápia magába foglalja a szájhigiéniai tanácsadást, valamint, a páciensek oktatását és motiválását a fogak és implantátumok minél hosszabb ideig történő megőrzésére. Biztonságos, hatékony és kíméletes a fogakhoz és a lágyrészekhez, az implantátumokhoz és a pótlásokhoz

Évente 1x fogkő eltávolítás javasolt. Implantátumok, bonyolultabb pótlások esetén évi 2-3x alkalmat javasolunk.

Ínyvérzés, íny tasak megszűntetése

Amennyiben a rendszeres EMS fogkő eltávolítás hatására nem gyógyulnak a fogak körüli ínytasakok, akkor szükséges a fogágybeteg fogak körüli tasakok zárt kürettje. A kürett célja az íny alatti fogkő és bakteriális biofilm, gyulladásos termékeknek az eltávolítása

Zárt küret

A zárt küret egy gyors és non-invazív eljárás. A beavatkozás érzéstelenítésben történik. A zárt küret során a fog és az íny között kialakult tasakból a fogkövet és a bakteriális depozitumokat speciális parodontális eszközökkel eltávolítjuk. Megtisztítjuk a területet a baktériumoktól és fertőzött szövetektől.​ A kezelés hatására a gyulladás megszűnik és a kialakult tasak záródik.

Fogágy regenerációja

A nyitott/nyílt küret egy parodontális sebészeti beavatkozás. Olyan esetben alkalmazzuk, amikor a fog körüli tasak a korábbi nem-sebészi terápiákra nem változik vagy olyan mélyre terjed a gyulladás és másképp nem férünk hozzá a tasakokhoz.

A beavatkozás során helyi érzéstelenítésben megnyitjuk a fogínyt, majd teljes mélységig megtisztítjuk és fertőtlenítjük a területet, eliminálva a gyulladást. Ezt követően újraegyesítjük a fogínyt, varratokkal zárjuk a területet. Sorvadt csontállomány esetén csontpótló anyagot és membránt helyezünk be a gyorsabb csont visszaépülésért. 10 nap után eltávolítjuk a varratokat.

A nyitott kürett során ha a fog körüli csont defektus lehetővé teszi, akkor regeneráljuk a fogágyat EMDOGAIN, csontpótló és más regeneratív anyaggal. Ha páciens ínye vékony biotípusú, akkor érdemes megvastagítani. Az íny vastagítás a szájpadlásból átültetett kötőszövetes grafttal lehet megvalósítani. Amennyiben a csontos defektus nem regenerálható, akkor tisztíthatóvá kell alakítani a területet rezektív eljárással.

WG Medical - Rekonstrukciós fogászat, parodontológia
bottom of page