Torlódnak a fogaim
Mi okozza a fogak torlódását?
A fogak torlódását számos tényező befolyásolhatja.
Ha gyermekkorban a tejfogakat valamilyen okból (szuvasság, trauma) kifolyólag hamarabb távolítják el, akkor a maradó fogak nem a megszokott helyzetben fognak előtörni.
EZÉRT FONTOS A TEJFOGAK VÉDELME ÉS A RENDSZERES GYERMEKFOGÁSZATI SZŰRÉSEK BETARTÁSA!
A 16 éves kor után jelentkező fogtorlódást nagy valószínűséggel az előtörő bölcsességfogak okozzák.
A torlódott fogak kezelése
-
Kifejezett fogtorlódás és egészséges fogazat esetén fogszabályozó kezelés szükséges, melynek ideje a torlódás mértékétől függően változhat
-
16 éves kor után jelentkező fogtorlódás esetén szájsebészeti konzultáció javasolt. Panoráma röntgen készítésével láthatóvá válik kell a bölcsességfogak állapota és helyzete. Szükségessé válhat a bölcsességfogak eltávolítása, ezzel megelőzve a további torlódást és a környező őrlőfogak épségét. Amennyiben szükséges, a bölcsesség fogeltávolítást érdemes mielőbb elvégezni, amikor a bölcsességfogak gyökerei még nem fejlődtek ki teljesen.
-
Ha felnőtt páciens destruált, tömött, enyhén torlódott fogairól van szó és elutasítja a fogszabályozó kezelést, akkor a fogak tengelykorrekcióját meg lehet oldani a fogak körbecsiszolásával és koronázásával. Ilyen esetekben szükségessé válhat a fogak gyökérkezelése.
Mi történik, ha nem szabályozzák a torlódott fogsort?
Ebben az esetben:
-
A torlódott fogazat rágás során nem arányosan osztja el a rágóerőt a fogakon, így hosszú távon a fogak felszíne és fogágya is károsodhat
-
A torlódott fogazat miatt kóros lehet az állkapocs mozgás, mely későbbiekben az állkapocs ízület túlterheléséhez, a rágóizmok görcséhez és gyakori fejfájásokhoz vezethet.
-
A torlódott fogakat nehezebb tisztítani és könnyebben képződik a felszínükön fogkő, így hajlamosítanak a fogágygyulladás kialakulására.