ESZTÉTIKAI HÉJAK
Mi a fogászati héj?
A fogászati héjak olyan vékony anyagból készített fogművek, melyek csak a fogak külső felszínét borítják. A héjak segítségével a páciensek igényeinek megfelelően módosíthatjuk a fogak színét, formáját és méretét. A héjak a fogak elülső és éli részét fedik, vastagságuk átlagosan kb. 0,5 mm.
A héjakkal kiváló és hosszan tartó esztétikai hatás érhető el a legtöbb foganyag megtartása mellett.
A fogak előkészítése minimál invazív módon történik, a lehető legkevesebb csiszolásra van csak szükség. A héj készítés első lépése a digitális tervezés, mely során meghatározzuk a páciens arcformájához legjobban passzoló egyénre szabott új mosolyt, fogszínt és formát, harapási magasságot. Ezután elkészülnek az próbahéjak, melyeket már élőben lehet bepróbálni és szükség szerint módosítani. A próbahéjak elfogadását követően pedig elkészülnek és beragasztásra kerülnek a végleges héjak.
A fogászati héjak típusai
-
Direkt kompozit héjak (speciális fogászati tömőanyag, melyet a fogorvos készít el)
-
E-max préskerámia héjak (másnéven porcelán kerámia héj, melyet a fogtechnikus készít el)
-
Cirkon-kerámia héjak (cirkónium vázból és a vázra rétegzett kerámia héj, melyet a fogtechnikus készít el)
-
Cirkónia héjak (speciális kerámia héj, melyet a fogtechnikus készít el)
Direkt kompozit héj
A direkt kompozit héjakat a fogorvos készíti el speciálisan erre fejlesztett és rétegzett tömőanyagokból.
Előnye, hogy csiszolás mentesen megtartható a saját foganyag, könnyen javítható és módosítható a pótlás és akár egy nap alatt elkészül. Mivel a direkt héjak fogtechnikai háttér nélkül készülnek kedvezőbb az áruk. Hátránya, hogy kopásállósága gyengébb az indirekt héjakénál, emiatt időközönként kontrollra, esetleges polírozásra van szükség.
Préskerámia héj
A préskerámia héjak anyaga lítium-diszilikát kristályt tartalmazó üvegkerámia, mely fémet nem tartalmaz, hipoallergén. A rendkőnkben használt E.max héjak kiemelkedően magas esztétikai megjelenésűek, természetes hatásúak, ellenállóak. Az E.max héjakat úgy tervezték, hogy a természetes fogakkal megegyező megjelenésük legyen, emiatt észrevehetetlen a határ a saját fog és a héj között. Egyedülálló fényáteresztő képességük miatt rendkívül esztétikus megoldást nyújtanak, kiválóan alkalmazhatóak a teljes mosoly helyreállítására. Hátránya, hogy az abszolút hófehér színárnyalat nem minden esetben érhető el vele.
Cirkon-kerámia héj
A cirkon-kerámia héj két fő komponensből áll: egy cirkónium vázból és a vázra rétegzett kerámiából.
A vékony cirkónium váznak köszönhetően nem tűnik át a fogak sötét elszíneződött felszíne, ez lehetővé teszi, hogy a páciens fogainak színvilágához tökéletesen passzoló transzlucens kerámia rétegeket illeszthessünk a fogakra.
Általában akkor van szükség erre a megoldásra, ha a fogak jelentős része hiányzik vagy tömve van. Ebben az esetben több saját foganyag elvételére van szükség, emiatt sokszor részleges koronának is nevezzük.
Cirkónia héj
A cirkónia héjak anyaga cirkónium-dioxid, mely egy biokompatibilis, rendkívül ellenálló, erős kerámia. Ez a héj típus a legstrapabíróbb és a legkevésbé hajlamos a sérülésre, elszíneződésre. Hajlítószilárdsága duplája a préskerámia és kompozit héjaknak. A végeredmény természetes, a héjak fényáteresztése kiváló, de a préskerámia héjakétól valamennyivel kevesebb. A fogak előkészítése minimális foganyag veszteséggel jár. Előnye a préskerámiához képest, hogy akár maximálisan hófehér árnyalatot is el lehet érni vele. Nagyobb korrekció, kiterjedt foganyag veszteség esetén kitűnő választás.
A fogászati héjak javallatai
-
Lepattogzott éli fogazat
-
Esztétikailag kedvezőtlen fogformák
-
Kopott, sérült, letörött fogak
-
Elszíneződések, zománchibák
-
Fogak közötti rések
-
Rövid fogak
-
Enyhén torlódott fogazat
-
Teljes mosoly átalakítás
A fogászati héjak ellenjavallatai
-
Nagyobb fogtengely eltérések, torlódások
-
Nagyfokú harapási rendellenességek, mélyharapás
-
Kórosan kopott, parodontálisan károsodott fogak, mozgó fogak
-
Jelentős mértékű foganyag veszteség, kiterjesztett meglévő tömések (amikor a helyreállítás már csak koronával történhet)
-
Erős éjszakai fogcsikorgatás
-
Gyenge, elégtelen szájhigiénia
A fogászati héj előnyei
-
biokompatibilis, fémmentes, hipoallergén anyagok
-
kiváló és hosszan tartó esztétikai hatás
-
a fogak előkészítésénél minimális saját fogállomány veszteség
-
magas esztétikai megjelenés, természetes hatás
-
optimális fényáteresztő és fényvisszaverő képesség
-
rövid elkészítési idő (5-7 nap)
-
ideális okklúzió beállítás, amely kényelmes az állkapocs ízületnek
-
3 év garancia
A fogászati héj hátrányai
-
Saját fogazatnál gyengébb kopásállóság, héjak törésének veszélye
-
Előfordulhat fognyaki érzékenység
-
Ritka esetben előfordulhat íny irritáció
A tökéletes mosoly eléréséhez a héj készítést egyes esetekben egyéb fogorvosi beavatkozásnak kell megelőznie: fogszabályozás, ínyplasztika, harapásemelés.
A foghéj készítés menete, időtartama
1. Találkozó
Előzetes vizsgálatok és tervezés, szakorvosi konzultáció, mely során meghatározzuk a páciens arcformájához legjobban passzoló egyénre szabott új mosolyt, fogszínt és formát, harapási magasságot.
2. Találkozó
A tervezett mosoly leellenőrzése a szájüregben próbahéjak segítségével. A próbahéjak elfogadását követően érzéstelenítés alatt a fogak minimál invazív speciális csiszolását hajtjuk végre, lenyomatokat veszünk, majd elkészítjük az azonnali ideiglenes héjakat.
3. Találkozó, egy hét múlva
Érzéstelenítés alatt levesszük az ideiglenes héjakat, bepróbáljuk a végleges héjakat és véglegesen beragasztjuk azokat.
4. Találkozó, egy hónap múlva
Kontrolláljuk a protetikai munka állapotát.